Dzień Wykładów Otwartych pod hasłem: Edukuj - wspieraj - bądź. Profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży

 (link otworzy duże zdjęcie)

Szanowni Państwo,

 Według danych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji co roku odnotowuje się około 1000 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Polska pod względem liczby samobójstw wśród małoletnich jest na drugim miejscu w Europie. Dlatego tak ważna jest świadomość skali problemu wśród dorosłych, dla których troska o zdrowie psychiczne młodego pokolenia oraz pomoc w sytuacji kryzysowej powinny być priorytetem.

14 października w godzinach 10:00-15:00, w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a
w Warszawie odbędzie się Dzień Wykładów Otwartych pod hasłem: Edukuj - wspieraj - bądź. Profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Adresatami październikowych wykładów są dorośli, którzy mogą, a wręcz powinni, pomóc dziecku lub nastolatkowi w kryzysie psychicznym – zarówno jego najbliżsi, jak i różne instytucje, w tym szkoły i pracujący w nich nauczyciele. Należy robić wszystko, co w naszej mocy, aby skutecznie zapobiegać samobójstwom wśród osób małoletnich.

Aby to robić, trzeba m.in. wiedzieć, w jaki sposób wspierać zarówno dzieci i młodzież w kryzysie, jak i osoby z ich otoczenia. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu
i wyzwań prewencyjnych. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów.

Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

 

Zapisy i rejestracja na wydarzeniehttps://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/

Harmonogram:

10:00 - otwarcie wydarzenia

10:05 - dr hab. Krzysztof Ostaszewski - Czy profilaktyka samobójstw może być skuteczna?

10:45 - przerwa

11:00 - mgr Lucyna Kicińska - Doświadczenia telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży w przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym

12:00 - prof. Radosław Pawelec - ELLIPSE. Projekt e-learning dla studentów

12:15 - obiad         

13:00 - mgr Renata Chronowska - Jak sobie radzić z kryzysem psychicznym u dzieci i nastolatków?

13:45 - przerwa

14:00 - mgr Ryszard Jabłoński - Kompetencje kadry pedagogicznej w sytuacji kryzysu suicydalnego w szkole

15:00 zakończenie

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszym wydarzeniu. Będziemy także wdzięczni za oddelegowanie przez Państwa dwóch pracowników, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w kontekście tego trudnego tematu. W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy pts.zyciewartejestrozmowy@gmail.com.

 

Z wyrazami szacunku

Paulina Durakiewicz

Opublikowano: 09 października 2019 20:04

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 123

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu

Realizacja: IDcom.pl