XV POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY „MISTRZ ORTOGRAFII 2017”

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

25.04.2017 r. po raz  kolejny uczniowie szkół podstawowych , gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych  wzięli udział w XV Powiatowym Konkursie Ortograficznym  o tytuł „Mistrz Ortografii 2017”. Organizatorem konkursu  była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu.  Patronat honorowy  sprawował  Pan Włodzimierz Górlicki –Starosta Powiatu Szydłowieckiego.

Prace uczestników dyktanda oceniane były przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pedagogów szkolnych -Panią Magdalenę Hebdę,  pracownika Powiatowej  Biblioteki Pedagogicznej  w Szydłowcu Panią Beatę Wójcik   oraz pracownika biblioteki szkolnej LO im. H. Sienkiewicza  w Szydłowcu – Panią Ewę Czyżewską . Trudne zwroty i pułapki językowe przysporzyły nie lada trudności tym, którzy podjęli wyzwanie i postanowili sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Mimo tego, iż  dyktanda do łatwych nie należały, uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy w zakresie polskiej ortografii. Poziom umiejętności ortograficznych był bardzo wyrównany.

 

Zaszczytny tytuł „Mistrz Ortografii 2017” w kategorii szkół podstawowych  otrzymała uczennica PSP w Wałsnowie Sandra Siedlecka

Wicemistrzem  został  - Kuba Gralec uczeń  PSP im. T. Kościuszki  w Jastrzębiu

III miejsce-  Natalia Kierkuś  uczennica PSP im.kpt.GL J. Rogulskiego „Wilka” w Skłobach

IV miejsce -  Agata Chowańska uczennica PSP im. M. Konopnickiej w Pawłowie

 

Mistrzem Ortografii 2017 w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych została Milena Mączyńska  uczennica   LO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu

Wicemistrzem Maja Gawęda uczennica   PG  nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II   w Szydłowcu

III miejsce otrzymała Natalia Miernik uczennica   PG  nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II   w Szydłowcu

IV miejsce   zajęła  Natalia Jelonek uczennica   LO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu

 

    Dzięki hojności sponsorów mogliśmy uhonorować pucharami, statuetkami oraz cennymi nagrodami rzeczowymi wyróżnionych uczestników Konkursu. Za zaangażowanie i pomoc  w zorganizowaniu konkursu serdecznie dziękujemy:

 

Panu Włodzimierzowi Górlickiemu – Staroście   Powiatu Szydłowieckiego

Pani Irenie Adamskiej - Kierownikowi Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, Filia w Szydłowcu

Pani Agnieszce  Banaszczyk - Kwiaciarnia Czuję Miętę w Szydłowcu

 

     Dziękujemy za zainteresowanie konkursem, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

 


 

Tekst dyktanda dla szkół podstawowych

Siedzi cętkowana żabka pod wierzbą , łapkami jej korzeń mułem maże i na wpół przytomna marzy o wiośnie. Obok niej skubie rzeżuchę kózka z brudną, ostrzyżoną na półkrótko bródką. Woła więc do żabki spoza dróżki porośniętej chabrami, kąkolem i jeżynami:

-Nie siedź i nie szwendaj się po borze, ale sadź susami w bród przez kałuże do płynącej nieopodal (albo:nie opodal) strużki, aby kupić urodzinowy prezent dla piegży. Może być pompka do roweru ,miniobróżka na szyję, pąsowa wsuwka do włosów   z kokardą ,pejzażyk z brzózkami tudzież mosiężny posążek charta.

-Oj, na próżno te namowy-odpowiada wpółsennie żabka w cętki.

-Ja się na to nie odważę, bo mróz już warzywa zwarzył. Droga wąska i śliska jak ślizgawka. Ptactwo już nas opuściło, tylko po rżysku żerują gżegżółki i sójki. Czyż nie najprzyjemniej teraz w komórce zamkniętej na zasuwkę spoglądać zza szybki na późnojesienny pejzaż, jak śnieżek prószy?

 


 

Tekst dyktanda dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Późnopopołudniowe godziny ostatniego kwartału spędzałem szwendając się tu   i ówdzie, spacerując tędy i owędy z eksnarzeczoną pół Francuza, pół Włocha, ponętną czarnowłosą pół-Cyganką. Najpierw zwiedzaliśmy nowo otwarte muzeum w pewnym miasteczku w Rzeszowskiem. Równie harmonijnego wnętrza nie można by chyba znaleźć gdzie indziej.W sali głównej pąsowa kurtyna ,zwieszająca się aż spod sufitu, była doskonale zharmonizowana z beżowymi obiciami krzeseł i ażurowych abażurów. Nieoparte wrażenie zrobiło na nas arcydzieło namalowane przez pięcioipółletniego brzdąca, który rozciapał na płótnie jakieś ohydztwo, monstrualne esy-floresy, tak że wyszły jasno nakrapiane plamy, skompilowane bez ładu i składu. A wszystko to dla  poklasku pseudoznawców sztuki.

Kiedy indziej cudem uniknęliśmy chryi,  gdy  natknęliśmy się  na eksżołnierza, który właśnie półlegalnie opuścił swój pułk  i na wagonie  chłodni dojechał  aż do Wołoszczyzny,a potem na piechotę przewędrował szmat drogi i znalazł się na Żywiecczyźnie.

Spotkaliśmy też podstarzałego stażystę,przekonanego o swym nieprzeciętnym talencie narciarskim, który wspiął się raz-dwa na wierzchołek wzgórza .Nie bacząc na ostrzeżenia ,pochylony wpół ,rozpędził się na ośnieżonym stożku.Jego jaskraworóżowy półgolf budził nie lada  aplauz.Rozpędzony,nie zdążył wyhamować i juhasi od razu go wyciągnęli  spod warstwy śnieżnego puchu.

 

 

 

Opublikowano: 27 kwietnia 2017 12:04

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 1176

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szydłowcu

Realizacja: IDcom.pl